Som många redan har lagt märke till så har den så kallade “bron” in till hästskon haft flera skador i vägen som inte kunnat lagas på ett bra sätt. Därför har samfälligheten beslutat att genomföra ett större angrepp på vägen för att få bukt med problemet, vänligen se detaljer nedan.
Fräsning: Onsdag 30 september
Asfaltering: Torsdag 1 oktober
Arbetet pågår mellan kl 9-15 båda dagarna. Vi önskar så långt det är möjligt att man ställer bilen hemma dessa datum, alternativt inte använder bilen mellan kl 9-15. Det kommer att gå att passera mellan kl 9-15 men man kan då behöva vänta en stund innan man kan köra förbi samt att ingen passering får göras utan att Svevia först gett klartecken. Vid akut händelse kommer blåljus alltid att kunna passera.
Under tiden asfaltering pågår kan man enbart köra till hästskon via Nybodaringen, dvs inte via Idaborgsvägen. Hästskon kommer att vara dubbelriktad under asfalteringen, vänligen kör försiktigt, visa varandra hänsyn och använd befintliga lastplatser som mötesplatser.
I samband med arbetet kommer även några markplattor som avgränsar parkeringsplatser att justeras under både Onsdag den 30:e September och Torsdag den 1:a Oktober. Vi är därför tacksamma om ni som hyr parkeringsplats på dessa platser kan flytta era bilar. De platser som berörs är plats 69, 71 och 73 på Idaborgsvägen samt plats 208, 210, 212 på Nybodaringen. Om ni använder er av vår gästparkering kan ni skicka in kvittot för tiden ni behövt stå där till styrelsen så får ni ersättning för utlägget.
Vid frågor vänligen mejla till styrelsen@nybodahojden.com